Решение на СЕМ № 15-00-06 от 23.01.2003 г.

Начало » Актове на СЕМ » Решение на СЕМ № 15-00-06 от 23.01.2003 г.
24 Ноември 2003 Р Е Ш Е Н И Е

№ 15 – 00 –06

гр. София,23.01.2003 г.

СЪВЕТЪТ ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ на свое редовно заседание, проведено на 20.01.2003 г., разгледа въпроси, свързани с прилагането на правни норми относно закрилата на малолетните и непълнолетните в програмите на радио- и телевизионните оператори.

Съобразно разпоредбата на чл. 14 от Конституцията на Република България семейството, майчинството и децата са под закрила на държавата и обществото.

Европейската конвенция за трансгранична телевизия, по която Република България е страна (ДВ бр.117/1997 г., в сила от 01.07.1999 г.) предвижда в чл. 7 т. 2: “Всички елементи от програмните емисии, които могат да навредят на физическото, умственото и моралното развитие на децата или на подрастващите, не трябва да бъдат разполагани така, че поради времето на тяхното предаване и приемане е вероятно да бъдат гледани от последните.”

Съветът за електронни медии съобрази и разпоредбите на Конвенцията за защита правата на детето, ратифицирана с решение на ВНС от 11.04.1991 г.(ДВ бр. 32/1991 г., в сила от 03.07.1991 г.). Разпоредбата на чл. 17 т.”д” задължава държавите- страни по конвенцията, да насърчават разработката на подходящи насоки за защита на детето от информация и материали, вредни за неговото благосъстояние.

Тези разпоредби на Конституцията и на международни конвенции, по които Република България е страна, са намерили израз в чл. 17 от ЗРТ.

Нормата на чл. 17 ал. 2 от ЗРТ задължава радио- и телевизионните оператори да не допускат създаване или предоставяне за разпространение на предавания, насочени към увреждане на физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните. Следващата ал. 3 на чл. 17 от ЗРТ предвижда, че разпоредбите по ал.2, които засягат малолетните и непълнолетните, не се отнасят до предавания в кодиран вид и/или предавания, които се излъчват между 23,00 и 6,00 ч. и са ясно обозначени чрез предхождащ ги аудио- и/или аудио-визуален знак или се идентифицират с визуален знак през цялото време. С оглед защитата на интересите на подрастващите тук законодателят е предвидил ограничение в часовия пояс, в който тези предавания могат да бъдат излъчени. Предвидено е и задължение за операторите да обозначават ясно такива предавания, но не е предвидено как следва да се извърши това обозначаване.

Съветът за електронни медии разгледа и мотивите на Конституционния съд на Република България към Решение № 21 от 14.12.1996 г. по конст.дело № 19/96г., където съдът приема, че опазването на здравето на децата и създаването на нормални условия за психическото, физическото и нравственото им развитие е в интерес на цялото общество и държавата

Съветът за електронни медии обсъди и сигнали от Асоциация “Родители” и от Държавната агенция за закрила на детето, в които се изразява тревога от излъчване на предавания и реклами, които могат да увредят психическото и морално здраве на малолетните и непълнолетните, както и искане за предприемане на действия от страна на СЕМ като регулаторен орган.

В рамките на своите правомощия СЕМ реши да обърне внимание на всички оператори, че в периода 06.00-23.00 ч. могат да се излъчват само предавания, които не застрашават физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните. Предавания, които, без да застрашават развитието на малолетните и непълнолетните, съдържат отделни сцени, които не са препоръчителни за подрастващите, би могло да се излъчват между 06.00-23.00 ч., като се обозначават с предложения от СЕМ визулан символ.

Предвид изложеното и на основание чл. 32 ал.1 т.1 във връзка с чл.33 т.7 от Закона за радиото и телевизията, Съветът за електронни медии

Р Е Ш И:

І . Да проведе среща с телевизионните оператори на 28 януари 2003 г., за обсъждане на критериите и начините на обозназачаване на предаванията, засрашаващи физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните.

ІІ.На срещата Съветът за електронни медии да препоръча:

1. изработване и въвеждане на система за сигнализация на базата на т.нар. принцип за “контролиран достъп”.

2. всички елементи от програмата на телевизионните оператори, излъчени между 06.00 часа и 23.00 часа, които биха могли да застрашат с отделни свои части физическото, умственото и морално развитие на малолетните и непълнолетните, да бъдат обозначени с визуален символ :

червен кръг, в който с бели цифри е указана горната възрастова граница, съгласно приложение 1.

3. преценката относно предаванията, които могат да увредят физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните, да се извършва самостоятелно от телевизионните оператори при съблюдаване на следните критерии :

А. Насилие и жестокост.

Б. Сексуални сцени.

В. Наркотици, алкохол, тютюнопушене, хазарт.

Г. Непристоен език.

Д. Действия и сцени, предизвикващи шок, страх, депресия, безпомощност или имащи съдържание, което би представлявало лош пример за подражание за малолетните и непълнолетните.

4. в срок до 15.02.2003 г. работна група с участието на членове на СЕМ, психолози и педагози и представители на телевизионните оператори да утвърди единна система за сигнализация, включително възрастовите прагове и методика за определяне начина и степените, в които горните критерии поотделно и в своята съвкупност се отнасят към възрастовите групи, както и начина на прилагане на системата.