Решение № 106 от 28.04.2009 г.

Начало » Актове на СЕМ » Решение № 106 от 28.04.2009 г.
15 Юли 2009

Р Е Ш Е Н И Е № 106/ 28.04.2009 г.



Съветът за електронни медии на свои заседания, проведени на 07, 23 и 28 април 2009 г., разгледа заявление 027-203/ 30.03.2009 г.

Заявлението е подадено от БОЛКАН НЮЗ КОРПОРЕЙШЪН, ЕАД със седалище и адрес на управление – гр. София, пл. България 1, НДК, административна сграда, ет. 11, ЕИК 130081393 и съдържа искане за изменение на лицензия 321-00001/ 17.02.2000 г., както следва:
1) т. 6 “Програмни характеристики”, да се измени:
т.6. ЛИЦЕНЗИРАНИЯТ се задължава да включи в програмата си:
6.1. Предавания с информационна насоченост, в това число новини – не по-малко от 7 на сто от седмичното програмно време.
6.2. Предавания с образователна насоченост – не по-малко от 3 на сто от седмичното програмно време.
6.3. Предавания с културна насоченост – не по-малко от 2 на сто от седмичното програмно време.
2) Срокът на лицензията да бъде удължен с 15 години.

Съветът за електронни медии обсъди подробно мотивите в заявлението за изменение, както и изразените в хода на проведената с оператора среща мнения.

Съветът за електронни медии прие за установено следното:

1. По отношение на оператора
БОЛКАН НЮЗ КОРПОРЕЙШЪН, ЕАД притежава индивидуална лицензия 321 – 00001/ 17.02.2000 г. за създаване на телевизионна програма с наименование “Б”ТВ, програмен профил – универсален (политематичен), териториален обхват - национален, способ на разпространение – наземно радиоразпръскване. Срокът на действие на лицензията е 10 години, считано от датата на издаването. Операторът осъществява дейността си като търговски.
В лицензията са заложени програмни характеристики в т.6, както следва:
6.1. Новини - не по-малко от 7 на сто от седмично програмно време;
6.2. Информационни и коментарни - не по-малко от 12 на сто от седмичното програмно време;
6.3. Образователни предавания - не по-малко от 5 на сто от седмичното програмно време;
6.4. Културни, научни, религиозни и др. предавания - не по-малко от 2 на сто от седмичното програмно време;
6.5. Детски и младежки предавания - не по-малко от 6 на сто от седмичното програмно време;
6.6. Предавания, подпомагащи интеграцията на групи в неравностойно положение и на рискови групи - не по-малко от 1 на сто от месечното програмно време;
6.7. Европейска и българска продукция – не по-малко от 55 на сто от общото годишно програмно време в съответствие с разпоредбата на чл.10, ал.2 от ЗРТ ;
6.8. Предавания на независими продуценти - не по-малко от 13 на сто от общото годишно програмно време и в съответствие с разпоредбата на чл. 10, ал. 3 от ЗРТ;
6.9. Собствена продукция – не по-малко от 26 на сто от общото програмно време

2. По отношение на средата
Медийната среда в България претърпява бурно развитие през последните 8-9 години. До 2000 г. съществува само Българската национална телевизия, като около 75 на сто от населението на страната приема ефирно нейните програми. Впоследствие (2000 г. – 2001 г.) са лицензирани и други национални ефирни оператора. Междувременно силно развитие получава разпространението на програми чрез кабел и сателит. От 2009 г. започва и процесът на лицензиране на национални/ регионални програми, които ще се разпространяват чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване.Към настоящия момент пренос на телевизионно съдържание се осъществява и чрез IPTV, мобилни платформи, интернет и др.

3. По отношение на нормите
Законът за радиото и телевизията предвижда при осъществяване на своята дейност Съветът за електронни медии да се ръководи от интересите на обществото, като защитава свободата и плурализма на словото и информацията и независимостта на радио- и телевизионните оператори. Едно от правомощията на Съвета е да взема решения за изменение на лицензии за радио- и телевизионна дейност, за създаване на програми, предназначени за разпространение чрез налични и/или нови електронни съобщителни мрежи за наземно аналогово радиоразпръскване. В изпълнение на това правомощие СЕМ приема и Становище, с което определя общите изисквания за разглеждане и допускане на изменения на индивидуални лицензии за радио- и телевизионна дейност – конкретно условия:т. 1.2 – “наименование на програмата”, т. 1. 5. – “профил на програмата” и т.6 и сл. – “програмни характеристики”.

С последното изменение на ЗРТ (ДВ бр.14/ 2009 г.), Съветът получава правомощие да издава и индивидуална лицензия за радио- и телевизионна дейност на радио- и телевизионни оператори за национални/регионални програми, които имат право да бъдат разпространявани от предприятие, получило разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален и/или регионален обхват. Законодателят е извел три принципа, от които да се ръководи СЕМ при издаване на лицензията – гарантиране на правото на информация, създаване на благоприятни условия за многообразие на медийната среда и плурализъм, съхранение на националната идентичност.

На следващо място Планът за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване DVB-T в Република България предвижда преминаването от аналогово към цифрово разпространение да се извършва поетапно. С цел гарантиране конституционно защитеното право да се разпространява и получава информация, е заложен и период на едновременно излъчване на програмите и чрез двата способа. От друга страна ЗРТ определя кръга оператори, които служебно да получат лицензия за цифрово разпространение на програмата си (един от които е Болкан нюз корпорейшън, ЕАД). Лицензията по параграф 37 от ПЗР към ЗИД на ЗРТ касае програма Б ТВ, същата, която се създава и разпространява на основание индивидуална лицензия 321 – 00001/ 17.02.2000 г. Ето защо двете лицензии на оператора – тази за аналогово и тази за цифрово радиоразпръскване на програма Б ТВ, следва да имат едни и същи параметри по отношение на програмните характеристики.

През 2001 г. (ДВ, брой 96) в Закона за радиото и телевизията е въведена легална дефиниция за “програмен профил” - характеристика на програмата, според спецификата на нейното съдържание и насочеността й към аудиторията.
В програмите с общ (политематичен) профил задължително трябва да присъстват предавания с информационна, образователна, културна и развлекателна насоченост, предназначени за преобладаващата част от обществото, докато тези със специализиран профил са с тематична насоченост, предназначена за ограничена част от обществото.

Предвид изложеното СЕМ счита, че следва да бъде допуснато изменение на програмните характеристики в индивидуална лицензия 321 – 00001/ 17.02.2000 г., притежавана от БОЛКАН НЮЗ КОРПОРЕЙШЪН, ЕАД, като същите добият редакцията отговаряща на посочените в т. 28 б.”а” на ЗРТ предавания.
СЕМ приема, че записаните параметри в лицензията поставят изисквания за оператора, които с оглед променената медийна среда, са неоправдано високи, включително са заложени ангажименти, определени от закона като задължителни за обществените оператори.
Съветът реши, че ще допусне изменение на индивидуалната лицензия, като намали процентното съотношение на предаванията, но не до поисканите от оператора стойности. По отношение на предаванията с образователна и културна насоченост, присъствието на същите в седмичното програмно време следва да е със стойност по-висока от заявената. Съветът счита, че защитата на обществения интерес оправдава и налага присъствие в програмата на националния търговски оператор на предавания с културна и образователна насоченост.
Независимо че решението за изменение на програмните характеристики е облагоприятстващ оператора акт, регулаторът счита, че с него се постигат целите на закона – регулиране на радио- и телевизионната дейност и надзор върху радио- и телевизионните оператори с оглед защита на интересите на обществото, защита на свободата и плурализма на словото и информацията, като се запазва независимостта на операторите.
Съветът реши, че с оглед липсата на ограничение по отношение на момента на подаване искане за удължаване срок на лицензията, следва да бъде допуснато и изменението на т.2. Срокът по т. 2 от лицензия 321 – 00001/ 17.02.2000 г. е 10 години, считан от датата на издаването и. Законът за радиото и телевизията определя максимален срок на продължителност на лицензията – 25 години. Исканото удължаване не противоречи на закона, оправдано е с оглед безпроблемното разпространяване на програма Б ТВ на територията на страната до окончателното приключване на процеса на цифровизация.
Съгласно ТТРТД – чл.5, ал.1, т.2, за изменение на лицензия за телевизионна дейност се дължи заплащане на такса в размер на 75 на сто от таксата по чл.4 т.2.
С оглед изложеното и на основание чл.32, ал.1, т.9 от Закона за радиото и телевизията и чл.5, ал.1, т.2 от Тарифа за таксите за радио и телевизионна дейност, СЪВЕТЪТ ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ

Р Е Ш И:

ИЗМЕНЯ индивидуална лицензия 321 – 00001/ 17.02.2000 г., притежавана от БОЛКАН НЮЗ КОРПОРЕЙШЪН, ЕАД със седалище и адрес на управление – гр. София, пл. България 1, НДК, административна сграда, ет. 11, ЕИК 130081393, за създаване на телевизионна програма с наименование “Б”ТВ, както следва:

т.1.5 придобива следната редакция:

“1.5. Лицензираният създава и предоставя за разпространение програма с общ (политематичен) профил.”

т. 2. СРОК се изменя, както следва:

“2.2. Срокът на лицензията се удължава до преустановяване разпространението на телевизионни програми чрез аналогово радиоразпръскване в Република България, но не повече от 15 години, считано от 17.02.2010 г.”

т. 6. ПРОГРАМНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ се изменя и придобива следната редакция:

“ЛИЦЕНЗИРАНИЯТ се задължава да включи в програмата по т.1.2:
6.1. Предавания с информационна насоченост, в това число новини – не по-малко от 7 на сто от седмичното програмно време.
6.2. Предавания с образователна насоченост – не по-малко от 5 на сто от седмичното програмно време.
6.3. Предавания с културна насоченост – не по-малко от 4 на сто от седмичното програмно време.
6.4. Европейски произведения – не по-малко от 50 на сто от общото годишно програмно време в съответствие с изискванията на чл. 10, ал. 2 от ЗРТ.
6.5. Предавания, създавани от външни продуценти – на по-малко от 10 на сто от общото годишно програмно време в съответствие с изискванията на чл. 10, ал. 3 от ЗРТ.”

Всички останали разпоредби на индивидуална лицензия 321 – 00001/ 17.02.2000 г. остават в сила.

ОПРЕДЕЛЯ такса в размер на 2625 /две хиляди шестстотин двадесет и пет/ лв., платима в седемдневен срок от влизане в сила на решението.
Банковата сметка на СЕМ е:
IBAN BG49 BNBG 9661 3000 1788 01
BIC BNBGBGSD
Банка БНБ - ЦУ


Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд чрез Съвета за електронни медии в 14-дневен срок от уведомяването.






Доц.д-р Маргарита Пешева
Председател на СЕМ










И З М Е Н Е Н И E

НА ИНДИВИДУАЛНА ЛИЦЕНЗИЯ
ЗА ТЕЛЕВИЗИОННА ДЕЙНОСТ № 321-00001/ 17.02.2000 г.



На основание чл.32, ал.1, т.9 от ЗРТ и Решение № 106 от 28.04. 2009 г., Съветът за електронни медии ИЗМЕНЯ индивидуалната лицензия за телевизионна дейност № 321-00001/ 17.02.2000 г. за създаването на телевизионна програма на територията на Република България, както следва:

1.5. Лицензираният създава и предоставя за разпространение програма с общ (политематичен) профил.”

.....
2.2. Срокът на лицензията се удължава до преустановяване разпространението на телевизионни програми чрез аналогово радиоразпръскване в Република България, но не повече от 15 години, считано от 17.02.2010 г.”

......
т. 6. ПРОГРАМНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Лицензираният се задължава да включи в програмата по т.1.2:
6.1. Предавания с информационна насоченост, в това число новини – не по-малко от 7 на сто от седмичното програмно време.
6.2. Предавания с образователна насоченост – не по-малко от 5 на сто от седмичното програмно време.
6.3. Предавания с културна насоченост – не по-малко от 4 на сто от седмичното програмно време.
6.4. Европейски произведения – не по-малко от 50 на сто от общото годишно програмно време в съответствие с изискванията на чл. 10, ал. 2 от ЗРТ.
6.5. Предавания, създавани от външни продуценти – на по-малко от 10 на сто от общото годишно програмно време в съответствие с изискванията на чл. 10, ал. 3 от ЗРТ.”

Останалите условия на индивидуална лицензия № 321-00001/ 17.01.2000 г. остават непроменени.



доц. д-р Маргарита Пешева
Председател на СЕМ