Становище

Начало » Актове на СЕМ » Становище
02 Юли 2009

Съветът обсъди и прие следните бележки:

1. В чл. 5, т. 1 от Правилата се поставя изискване лицето, което кандидатства за издаване на разрешение по § 77, да притежава регистрация по чл.2, ал.2 от Правилата. В предложения проект няма такъв текст (вероятно става дума за техническа грешка).

2. В същата разпоредба (чл.5, т.1 от Правилата) се предвижда, че регистрацията следва да бъде с общ (политематичен) профил по смисъла на §1, т. 28, б. “а” от Допълнителната разпоредба на Закона за радиото и телевизията и с продължителност на програмата 24 часа.
Съгласно цитираната разпоредба (т. 28) "Програмен профил" е характеристика на програмата, според спецификата на нейното съдържание и насочеността й към аудиторията. По своя профил радио- и телевизионните оператори могат да бъдат:
а) с общ (политематичен) профил - радио- и телевизионна програма, в която задължително присъстват предавания с информационна, образователна, културна и развлекателна насоченост, предназначени за преобладаващата част от обществото;
б) със специализиран профил - радио- и телевизионна програма с тематична насоченост, предназначена за ограничена част от обществото.
Съветът счита, че изискването, предвидено от КРС в разпоредбата на чл.5, т.1 от предложения за обсъждане проект на правила, лицето да притежава регистрация с политематичен профил, не следва да бъде подкрепено.
Като независим специализиран орган при осъществяване на дейността си Съветът се ръководи от интересите на обществото и защитава свободата и плурализма на словото. Наличието на разнообразие на програми както с политематичен, така и със специализиран профил, е важно с оглед защитата на интересите на обществото. Действително програмите със специализиран профил са предназначени за ограничена част от аудиторията, но създаването и разпространението на тези програми осигурява културното многообразие.
С оглед изискването за медиен плурализъм Съветът предлага на КРС в разпоредбата на чл.5, т.1 от Правилата да бъдат включени и лица, които имат регистрация за създаване и разпространение на програми със специализиран профил.

3. В чл. 7, ал.1 от Правилата е предвиден 10 – дневен срок за подаване на документи от датата на публикуване на процедурата в Държавен вестник.
Съветът счита, че този срок е твърде кратък и предлага на КРС да се предвиди 14 – дневен срок за подаване на документи.

4. В чл. 8, ал.1 от Правилата също е предвиден твърде кратък срок от 7 дни, в който СЕМ трябва да даде становище по постъпилото искане.
Съветът предлага този срок да бъде 14-дневен или на първото заседание на СЕМ след постъпване на искането.

Становището е прието на заседание на СЕМ на 7 април 2009 г.


Председател на СЕМ
доц. д-р Маргарита Пешева