Становище

Начало » Актове на СЕМ » Становище
02 Юли 2009

С Т А Н О В И Щ Е



Съветът за електронни медии приветства измененията в Закона за радиото и телевизията, инициирани от група народни представители, насочени към създаването на сигурност и предвидимост в работата на радио – и телевизионните оператори по §9а от ПЗР на ЗРТ.
През месец февруари 2006 г. надзорният орган прие приоритети за предстоящите конкурсни процедури, в които посочи необходимостта от лицензирането на тази категория електронни медии съобразно стратегията за развитие на радио- и телевизионната дейност чрез наземно радиоразпръскване.
Предстои изработването на конкретни приоритети и критерии за оценка на кандидатите относно всяка отделна лицензионна процедура, които ще се основават на изготвен специално за целта доклад и на проведените социологически проучвания.

Във връзка с предложените промени СЕМ изразява следната позиция по конкретни текстове:

1. Съветът счита, че систематичното място на §1 от законопроекта не е в чл.32, ал.1 от ЗРТ. Приоритетите са резултат от приетата стратегия. Те доизясняват принципните положения, заложени в нея. Ето защо, предлагаме съдържанието на тази норма да бъде разписано в чл.8 от ЗРТ, като се създаде нова ал.4 със следното съдържание:

(4) Съветът за електронни медии приема не по-късно от 31 март всяка година своите приоритети в областта на лицензирането за предстоящата година съобразно стратегията за развитие на радио- и телевизионната дейност чрез наземно радиоразпръсква-не, които оповестява.
Аргументът ни за посочения срок е свързан със срока, в който се изработва отчетът на СЕМ.

2. Съветът за електронни медии предлага §2 от законопроекта да придобие следното съдържание:

Чл.116 (1) За осъществяване на радио- и телевизионна дейност чрез използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване се издава лицензия след провеждане на конкурс в съответствие със стратегията по чл. 8, ал. 3 и приоритетите по чл.8, ал.4.

3. Съветът за електронни медии счита, че предложената в §2, ал.2 от законопроекта административна процедура ще получи конкретно приложение, ако се измени и чл.116а, ал.1 от ЗРТ в следния смисъл:

Чл. 116а. (1) В 14-дневен срок от получаване на отговора и в съответствие със стратегията по чл. 8, ал. 3 и приетите приоритети по чл. 8, ал.4 Съветът за електронни медии взема решение за откриване на конкурс или конкурси съобразно наличния свободен радиочестотен спектър.

С тези мотиви СЕМ счита, че §2, ал.2 от законопроекта трябва да отпадне.

4. В случай, че законодателят приеме да гласува предложения текст на §9б, ал.2, т.7 (§4 от законопроекта), Съветът за електронни медии би препоръчал текстът да придобие следната редакция:

7. декларации за липса на пречки по чл.105, ал.4 и чл.108.

Допълнението за декларацията по чл.108 е изключително важно, тъй като третира въпроса за концентрацията в медийния сектор и прозрачността на капиталите.
В тази връзка СЕМ отправя призив при предстоящи по-значими промени на ЗРТ, в частта за лицензирането, да намерят място специални разпоредби, които да уреждат материята, отнасяща се до лоялната конкуренция на радио- и телевизионните оператори (забрана за концентрация в собствеността) и прозрачността на техните капитали.

5. В случай, че законодателят приеме да гласува предложения законопроект, Съветът за електронни медии предлага следната редакция на §5 от законопроекта:

§9в. Комисията за регулиране на съобщенията издава на лицата по §9а, ал.2 лицензии за осъществяване на далекосъобщения чрез далекосъобщителна мрежа за телевизионно и радиоразпръскване за срок, равен на срока на техните лицензии за радио- и телевизионна дейност, но за не повече от 5 години от влизането на този закон в сила.

Аргументите на СЕМ са, че през 2012 г. се преустановява аналоговото излъчване и изискването на ЕС за преминаване към цифрово излъчване трябва да бъде заявено категорично от страна на България. За тази позиция операторите трябва да бъдат информирани навреме, за да има предвидимост в процеса на преминаване от аналогово към цифрово излъчване.

Становището е прието на заседание на СЕМ, проведено на 10 април 2006 г.





ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/Райчо Райков/